Kim jesteśmy?

Niepubliczne Przedszkole „Tęcza” powstało z myślą o dzieciach z problemami rozwojowymi.

Z ogromną troską i uwagą staramy się wyjść naprzeciw ich potrzebom, tworząc wyjątkowe miejsce, w którym będą mogły rozwinąć swój potencjał.

Co nas wyróżnia?

Zasady przyjmowania

• Kwalifikacje dzieci do przedszkola odbywają się w terminach ustalonych przez organ prowadzący tj. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza” w Szczecinie (dzieci przyjmowane są również w ciągu roku szkolnego w zależności od wolnych miejsc w odpowiednich grupach, uwzględniając specjalne potrzeby edukacyjne).
  • Rodzic/Opiekun ubiegający się o przyjęcie dziecka do przedszkola powinien posiadać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez zespół orzekający, działający w publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej.
  • Kwalifikacji dzieci do przedszkola dokonuje zespół specjalistów wraz z dyrektorem Centrum oraz dyrektorem przedszkola.
  • Nowo przyjęte dzieci zapraszane są na dni adaptacyjne (są to zajęcia organizowane przez nauczycielki i psychologa). Celem tych spotkań jest ułatwienie dzieciom przekraczanie progu: dom – przedszkole.
  • Rodzice mogą aktywnie uczestniczyć w zajęciach poznając personel przedszkola i metody pracy, które są stosowane w placówce.

Dobór dzieci do grup

Przedszkole specjalne realizuje cele zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego, uwzględniając specyfikę placówki. Dotyczą one zapewnienia opieki i warunków wszechstronnego rozwoju dzieciom niepełnosprawnym w różnym stopniu oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi i autyzmem. Działania pracowników przedszkola ukierunkowane są na stworzenie optymalnych warunków do pełnego rozwoju dziecka. Istotną rolę odgrywa zakwalifikowanie dziecka do odpowiedniego oddziału.

Zasady funkcjonowania

PLAN DNIA

• przyjście dzieci do przedszkola;
  • czas przeznaczony na rozwój zabawy kierowanej i swobodnej oraz rozwijanie umiejętności społecznych;

• przywitanie się dzieci i nauczycieli, toaleta;
  • śniadanie;
  • ćwiczenie umiejętności społecznych i komunikacyjnych;
  • praca nad samodzielnością i samoobsługą;

• zajęcia edukacyjne w grupach;
  • pobyt w ogrodzie przedszkolnym lub spacer;
  • poznawanie i doświadczanie wielozmysłowe omawianych treści;
  •  ćwiczenia z zakresu komunikacji i funkcjonowania społecznego;

• czynności toaletowe/przygotowanie do posiłku;
  • obiad;
  • rozwijanie umiejętności samoobsługowych;

• odpoczynek i indywidualne zajęcia terapeutyczne;
  • nauka odpoczywania i relaksowania się (wykorzystanie muzyki relaksacyjnej, słuchowisk, książeczek itp);

• przygotowanie do posiłku;
  • podwieczorek;
  • dalsze rozwijanie umiejętności samoobsługowych w zakresie czynności toaletowych i spożywania posiłków;

• zabawy rówieśnicze i zajęcia indywidualne;
  • rozchodzenie się dzieci do domu;
  • rozwijanie umiejętności społecznych, zabawy tematycznej i symbolicznej.

Statut Niepublicznego Przedszkola Specjalnego „Tęcza”

Wyżywienie

Przedszkole zapewnia swoim podopiecznym posiłki w ramach usługi cateringowej. Aktualny na rok szkolny 2023/2024 koszt dziennego wyżywienia dziecka to 18,00 zł brutto.
Dzienny posiłek obejmuje:

• śniadanie
  • obiad dwudaniowy
  • podwieczorek.

Uwzględniamy różnorodne diety: wegetariańska, bezcukrowa, bezglutenowa, bezmleczna, antyrefluksowa, posiłki miksowane.